A szakértői mozaikot több modulban is használtuk, mert egyszerű kooperatív, kiscsoportos tanulásszervezési módszer, amely okosan alkalmazva differenciálásra is alkalmas.
Előnye, hogy a csoport együttműködésére és a tanuló egyéni felelősségvállalására épít. erősíti az önemenedzsment készségeket és a az interkciókban való részvételt. A csoportok és a csoporttagok is egymásra utaltak. A tanulók megtapasztalhatják a kumuatív, alkotó tudásépítés élményét.
A szakértői mozaik lépései:
1. Szakértői csoportok felállítása. (Lehet véletlenszerű vagy tervezetten kialakított. Mi a tervezetten kialakított csoportokat javasuljuk.)
2. Csoportonként különböző feldolgozásra váró anyagok közrebocsátása.
3. Egyéni olvasás és értelmezés, illetve jegyzet készítése.
4. Közös értelmezés a szakértői csoportokban.
5. Közös jegyzet készítése.
6. Egyéni jegyzet készítése a szakértői csoportokban ülő társak ötletei, útmutatásai alapján. Felkészülés egy másik csoportba való áttéréshez.
7. Újabb csoportrendeződés.
8. Az eredeti szakértői csoportok által készített jegyzetek (plakátok stb.) mindegyike egy-egy asztalhoz kerül, és a készítésében részt vett csoporttag referál a többieknek a jegyzet alapján. Az eredeti szakértői csoportok által készített jegyzeteket aztán továbbadják a csoportok egy másik csoportosulásnak, és az eljárás megismétlődik.
9. A csoporttagok lehetőséget kapnak, hogy az eredeti szakértői csoportok által készített jegyzeteket kiegészítsék, vagy saját jegyzetet készítsenek.
Forrás:
Arató Ferenc és Varga Aranka: Együtt-tanulók kézikönyve, 75-79. oldal