Egy csapat diák áll a terem közepén mozdulatlanul. Egyikükön köpeny – ő a későbbi Szent Márton. Egy társa próbálja kézzel elforgatni arcát – ő az undort képviseli –, egy lábait tartja fogva – ő a félelem –, a harmadik hátulról lökné meg – őt „túlbuzgóságnak” nevezik el. Velük szemben egy negyedik fiú, a földön fekszik, koldust alakít. Azon dolgozunk, hogy feltárjuk, milyen érzések kavaroghattak a fiatal katona fejében, mielőtt úgy döntött, megosztja fél köpönyegét a rászorulóval. De ugyanígy ábrázolhatnánk egy a műanyagpalackot éppen eldobni készülő fiatal fejében átfutó „agymanókat”, vagy különféle kémiai vegyjelek reakcióit egymással.
A szobor(csoport) vagy állókép (Image Theater / Freeze Frames) a szerepjáték-pedagógia majdnem legegyszerűbb technikája. A tanár nem, csak a diákok vannak szerepben. Ám nem kell feltétlen aktívan cselekedniük-beszélniük, elég egy-egy jelenetet vagy gesztust mozdulatba önteniük és kimerevíteniük, akárha meg lennénk fagyva. Segítségével vizuálisan, sőt, tapintható módon ábrázolhatunk nem csak személyközi helyzeteket, de absztrakt fogalmakat, ambivalens viszonyokat, rejtett erőket, stb.

A szobortechnikák alkalmazásában az a felpezsdítő, hogy a diákoknak végre nem a hagyományos iskolai szerveiket (szemek, fülek, szájak, ujjak) kell használniuk egy feladat megoldásához, hanem arcukat vagy (egész) testüket. Jó koncentrációjavító feladat is egyben egy pózban maradni mozdulatlanul rövidebb ideig.
Tippek kezdéshez
- Adjunk minél általánosabb instrukciókat, ne akarjuk mi beállítani a szereplőket.
- Ha időnk engedi, érdemes megadni a lehetőséget a javításra/módosításra, ha valaki kéri.
- Ha gondoljuk, a szobrokat megkérdezhetjük arról, mit éreznek, de akár be is mozgathatjuk, meg is eleveníthetjük őket.
Hartyándi Mátyás
mentálhigiénés játékpedagógus
Kiemelt kép: Jordy Meow képe a Pixabay -en.